Wejść na Radomira. Ale jak?

Wejść na Radomira. Co to znaczy? Nic innego jak odbyć wycieczkę na szczyty, które noszą nazwę Radomir. Tak. Są takie wzniesienia.

Radomir na Bałkanach

Radomir albo Kalampaka

Góra Radomir znajduje się na Bałkanach. Liczy 2029 m n.p.m. To najwyższy szczyt pasma górskiego Bełasica.

Nazwa została nadana górze na pamiątkę pewnego Radomira. U jej stóp doszło do bitwy (przez Bułgarów nazywanej bitwą pod Biełasicą, a przez Greków – bitwą pod Klidion), w czasie której zginął car Bułgarów. Ocalał jego syn Radomir – i to jego imię nosi teraz ta dość stroma góra.

Na granicy Grecji i Bułgarii

Pasmo Biełasica położone jest na terenach Macedonii Północnej, Grecji i Bułgarii. Głównym grzbietem przebiega granica państwowa. Cały łańcuch górski jest objęty ochroną.

Jak zdobyć Radomira?

Aby wejść na Radomira trzeba poświęcić sporo czasu. Po pierwsze drogi od strony bułgarskiej:

  • z miejscowości Samuilovo – potrzebujemy ok. 5 godzin
  • z miasta Petricz – potrzebujemy ok. 6 godzin

Po drugie na Radomira można wejść też od strony Grecji. Droga mniej więcej zajmie tyle samo czasu co w Bułgarii. Dojście oznaczone jest żółtymi metalowymi znakami – kierunkowskazami.

Jednak to jedynie czas dojścia. Należy pamiętać o zaplanowaniu czasu na zejście, ponieważ na szycie nie ma żadnego schroniska.

Widoki z Radomira

Ze szczytu rozciągają się malownicze widoki. Trochę jak polskie połoniny w Bieszczadach albo Karkonosze.

Jeśli lubisz długi podróże, to u południowych stóp masywu Bełasicy prowadzi europejski szlak pieszy E6. Korzystając z niego i wyruszając na północ, dotrzesz do Finlandii. Gdy udasz się na południe, trafisz do Finlandii do Grecji. Jednak uważaj, całość trasy liczy aż 7300 km!

Góra Radomir na Antarktydzie

Wejść na Radomira po lodowcu

Na drugą górę Radomir nie jest łatwo się dostać. Położona jest bowiem na Wyspie Livingstona (2°43′32,8″S 60°11′43,0″W) w Archipelagu Szetlandów Południowych. A to oznacza, że aby tam dotrzeć z Polski trzeba pokonać ok. 14 000 km. Co więcej nie dolatują tam żadne samoloty rejsowe.

Skąd Radomir na krańcu świata?

Oczywiście nazwy tej górze nie nadali pochodzący z Wielkiej Brytanii odkrywcy Wyspy Livingstona. Stało się to dopiero, gdy powstała tu bułgarska stacja naukowa. Badacze, którzy w niej przebywali, eksplorując nowe tereny nadawali napotkanym obiektom nowe nazwy. W ten sposób bułgarski Radomir został uwieczniony w tym odległym zakątku świata.