Muzea w Radomiu

Muzealnictwo w Radomiu ma dość długą historię i tak jak w innych ośrodkach związane było z gromadzeniem obiektów wyjątkowych, a potem pamiątek narodowych.

Muzea czynne:

Muzea w Radomiu

Najstarszą placówką muzealną Radomia jest Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Muzeum działa w dwóch lokalizacjach. Główny budynek z wystawami artystycznymi i przyrodniczymi to adres – Rynek 11. Drugi budynek to Rynek 4 i 5 – z wystawą stałą Muzeum Historii Miasta.

Wyjątkowym miejscem jest Muzeum Wsi Radomskiej. Oddalone od centrum, położone wśród lasów doliny rzeki Mlecznej, to idealne miejsce do poznawania tradycji wsi, ale także spacerów o każdej porze roku!

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” funkcjonuje w budynku dawnej radomskiej elektrowni. Poprzemysłowe, atrakcyjnie zaaranżowane i rozbudowane wnętrza stanowią dobre tło dla współczesnych dzieł sztuki.

Muzeum Historii Najnowszej Radomia mieści się w odrestaurowanej Kamienicy Deskurów (Rwańska 2). Placówka prowadzona jest przez „Resursę Obywatelską”.

Muzeum Rzemiosł ukryte jest w centrum Radomia, przy Placu Konstytucji. Prowadzone przez Oddział PTTK „Łucznik” prezentuje zebrane w XX w. wyposażenie warsztatów radomskich rzemieślników – od fryzjerów, fotografów, po kamieniarzy i wulkanizatorów.

Chwilowo nieczynne

W Radomiu były jeszcze dwie palcówki muzealne. Niestety z powodu problemów lokalowych są obecnie nieczynne.