Muzeum Historii Radomia

Po latach planowania i miesiącach przygotowań – 13 sierpnia 2022 r. otwarto Muzeum Historii Radomia.

Muzeum mieści się w zabytkowych kamieniczkach Gąski i Esterski przy radomskim rynku. Nowocześnie zaaranżowane wystawy opowiadają o historii miasta od czasów najdawniejszych po współczesne.

Wejście do muzeum

Wejście do muzeum znajduje się w kamienicy Rynek 4. W kasie (na końcu po lewej stronie) dostępne są bilety w cenie 30 i 20 zł. Korzystanie z audioprzewodnika jest bezpłatne. Trasa zwiedzania jest bardzo dobrze oznaczona, a obiekty czytelnie opisane – więc audioprzewodnik przydaje się, ale nie jest niezbędny. Kasa to jednocześnie sklepik muzealny z pamiątkami i publikacjami.

Dniem bezpłatnego zwiedzania jest sobota.

Nowocześnie o historii

Wystawa opowiadająca o historii Radomia została podzielona chronologicznie na okresy, którym odpowiadają kolejne sale. Zgromadzonym obiektom (oryginałom i kopiom) towarzyszą mapy, wykresy, opisy.

Muzeum Historii Miasta - czasy Kazimierza Wielkiego
Muzeum Historii Radomia – fragmenty murów

W poznawaniu historii Radomia pomagają aranżacja wnętrz i liczne elementy interaktywne. Urozmaiceniem są obiekty, których można dotykać – np. drewniane klocki do budowania kościoła św. Wacława, czy układanka z dużych siedzisk, po złożeniu przedstawiająca broń z radomskiej Fabryki Broni. Jest miecz, który wyciągnie tylko największy siłacz i stanowisko dla kowala. Przygotowano także przestrzeń dla amatorów historycznych strojów, w której można przymierzyć specjalnie przygotowane ubrania i nakrycia głowy.

Muzeum Historii Radomia – sensoryczna ścieżka zwiedzania

W muzeum przygotowano trasę dla osób niewidzących. Pamiętano o odpowiednim oznaczeniu schodów oraz poszczególnych punktów. Trójwymiarowe obiekty są stabilnie przymocowane, na odpowiedniej wysokości. Posiadają napisy w języku Braille’a.

Muzeum Historii Miasta - ścieżka sensowyczna
Sensoryczna ścieżka zwiedzania

Ciekawym miejscem są kramy, na których sprzeczają się ze sobą holograficzni kupcy.

Muzeum Historii Miasta - kramy kupieckie
Muzeum Historii Radomia – kramy kupieckie

W jednej z sal możemy obejrzeć podświetlaną makietę radomskiego zamku z czasów Jagiellonów. Gdzie indziej w goglach VR wkraczamy w świat, w którym pojawiają się m.in. postaci z dzieł Jacka Malczewskiego. Są mundury powstańców, a nawet zielona armata.

Wystawa przybliża różne aspekty historii Radomia – kulturę, sztukę, rzemiosło, przemysł i życie codzienne.

Muzeum Historii Miasta - czasy Jagiellonów
Muzeum Historii Radomia – interaktywna makieta radomskiego zamku
Muzeum Historii Miasta - Apteka pod Białym Orłem
Muzeum Historii Radomia – oryginalne wyposażenie Apteki Pod Białym Orłem
Muzeum Historii Miasta - okres międzywojenny
Radomski przemysł w okresie międzywojennym.

Dzielna radomianka na dziedzińcu

Na koniec odpoczynek na muzealnym dziedzińcu po okiem dzielnej radomianki, o której odwadze pisał historyk i poeta – Wespazjan Kochowski.

Muzeum Historii Miasta - Pomnik dzielnej radomianki i szwedzkiego żołnierza
Pomnik dzielnej radomianki i szwedzkiego żołnierza