Radomir i jego grody

Radomir – imię, które ma znaczenie

Radomir to imię. Na dodatek imię, które ma znaczenie! Co oznacza?

Otóż cząstka „rad” to „zadowolony”, cząstka „mir” to „pokój”. I w ten sposób powstaje ten, który cieszy się, raduje się z pokoju.

Cząstka „rad” może też pochodzić od słowa „radzić” – czyli „zajmować się czymś, dbać o coś”. W takiej sytuacji Radomir będzie oznaczał tego, który dba o zachowanie pokoju.

Najstarszy Radomir

Jednym z pierwszych Radomirów, o którym możemy odnaleźć informacje, był car Bułgarii. Dokładnie rzecz ujmując, człowiek ten nazywał się Gawrił Radomir. Żył ponad 1000 lat temu. I tak jak jego ojciec Samuel Komitopula bronił swego kraju przed najazdami Cesarstwa Bizantyńskiego. A było czego bronić, bo państwo bułgarskie rozciągało się wówczas od Adriatyku po Morze Czarne.

Radomir - władał olbrzymim państwem bułgarskim
Radomir władał olbrzymim państwem bułgarskim

Choć ten car rządził tylko rok, mieszkańcy utrwalili pamięć o nim nie tylko w księgach. Na przykład na jego imię nosi najwyższy szczyt łańcucha górskiego Biełasica. Więcej o szczytach Radomir tutaj.

Grody Radomirów

Skoro car miał na imię Radomir (dodajmy, że był to syn władcy, który doprowadził państwo bułgarskie do największego rozkwitu), to zapewne wielu ojców decydowało się nadać takie imię swoim synom. Ci rośli, zakładali rodziny, budowali osady, stawali się ważnymi osobami w swoich społecznościach. Zdarzało się, że na ich cześć nazywano grody i osady. Dlatego od Albanii po Rumunię do dziś znajdziemy wsie noszące nazwy wywodzące się od tego imienia.

Moda na imię Radomir pojawiła się także wśród Słowian mieszkających na północy. Dzięki temu w Polsce także znajdziemy miejsca, w których nazwach utrwaliło się imię założyciela. Należą do nich m.in. Radom i Radomsko.

W Europie Południowej

Miejscowości, które noszą nazwę Radomir:

Oczywiście są także miejscowości o nazwach zbliżonych. Najprzyjemniejsza dla ucha to chyba ta poniżej. Brzmi niemal jak Mirmiłowo z komiksu „Kajko i Kokosz”.