Zamek w Radomiu i inne zamki w okolicy – gdzie znajduje się najbliższy zamek?

Zamek w Radomiu to zamek królewski. Nigdy nie był tak okazały jak rezydencje polskich władców w Warszawie czy Wawel, ale pełnił funkcję siedziby przedstawiciela władz królewskich i nie raz gościł koronowane głowy.

Radomski zamek, połączony z miejskimi murami obronnymi, chronił miasto założone przez Kazimierza Wielkiego tzw. Miasto Kazimierzowskie, czyli dzisiejszy rynek i jego najbliższe otoczenie.

Zamek w Radomiu nie jest udostępniony do zwiedzania.

Czarno-białe zdjęcie. Po lewej stronie piętrowy, murowany budynek. Po prawej stronie w głębi kościół.
Zamek w Radomiu – po lewej.
Źródło: polona.pl

Zamek w Radomiu to jednak nie jedyny zamek w okolicy. W ciągu maksymalnie godzinnej jazdy samochodem możemy dostać się do:

  • zamku w Iłży (32 km)
  • zamku w Janowcu (53 km)
  • zamku w Drzewicy (60 km)
  • zamku w Solcu nad Wisłą (64 km)
  • zamku w Szydłowcu (35 km)

Zamek w Iłży

Zamek w Radomiu oddalony jest od zamku w Iłży o niewiele ponad 30 km. Prowadzi do niego droga krajowa nr 9 (Radom – Rzeszów).

Po oddaniu obwodnicy Iłży, należy pamiętać o zjechaniu do miasta – najlepiej pierwszym zjazdem od strony Radomia na Iłżę. Jeśli pojedziemy kawałek dalej, obejrzymy panoramę z pasmem Łysogór i klasztorem na Świętym Krzyżu. Korzystając z następnego zjazdu na Iłżę, niemal przez cały czas będziemy mieli widok na iłżecki zamek.

Kamienna wieża zamku w Iłży oraz wyłożony brukiem dziedziniec
Zamek w Iłży

Zamek w Iłży wraz całym kluczek iłżeckim (czyli z miastem i okolicznymi wsiami) należał do biskupów krakowskich. To dzięki ich zapobiegliwości na wysokim wzniesieniu nad rzeką Iłżanką powstał zamek, który miał strzec dóbr kościelnych.

Na zdjęciu kamienne ściany ciemnego pomieszczenia. Po środku gabloty ze skałami.
Zamek w Iłży – jedna z udostępnionych komnat

W ostatnich latach iłżecki zamek został częściowo odbudowany, a dzięki pracom archeologicznym udało się dotrzeć m.in. do zamkowej studni o imponującej głębokości ponad 20 metrów.

Zdjęcie metalowej kraty przykrywającej kamienną studnię - zamek w Iłży
Studnia na zamku w Iłży

Największą atrakcją zamku jest możliwość wejścia na wieżę ostatecznej obrony (donżon) i oglądanie widoków. No chyba, że ktoś woli zakuwać innych w dyby lub zamykać w klatce błaznów;)

Zamek Iłża – miejsce z historią

Poza zamkiem warto obejrzeć inne atrakcje Iłży.

Zdjęcie nieba z chmurami i pofalowanego terenu porośniętego drzewami. Zamek w Iłży.
Widok z zamkowej wieży – Iłża

Zamek w Szydłowcu

Zamek w Radomiu dzieli od zamku w Szydłowcu 35 km. To około 30 minut jazdy drogą ekspresową S7 w kierunku Kielc i Krakowa.

Szydłowieckiego zamku nie widać z drogi. To budowla o charakterze nizinnym, „ukryta” w dolinie rzeki Korzeniówki. Zamek położony jest na specjalnie usypanym, niewielkim wzniesieniu. Otacza go fosa, przez którą prowadzi tylko jeden most.

Zdjęcie z centralnie umieszczonym murowanym budynkiem zamku. Na pierwszym planie stojąca woda.
Zamek w Szydłowcu otoczony jest fosą

Szydłowiecki zamek powstał jako rezydencja prywatna. Służył Szydłowieckim, a potem Radziwiłłom. Od końca XIX wieku popadał w ruinę.

Czarno-białe zdjęcie zniszczonego budynku otoczonego drzewami. Na pierwszym planie woda.
Zamek w Szydłowcu na początku XX w.
Źródło: polona.pl

Został wyremontowany w latach 60. i 70. XX w. Kolejny remont przeszedł w 2014 r. Ale pora już chyba na następny.

Dwa czarno-białe zdjęcia zamku. Na jednym budowla z oddali. Na drugim jej fragment wśród drzew.
Zamek w Szydłowcu w 1937 r.
Źródło: polona.pl

Najcenniejsze komnaty zamku z kasetonowymi stropami i freskami można obejrzeć zwiedzając Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.

Zamek jest siedzibą dwóch instytucji kultury:

  • Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu
  • Szydłowieckiego Centrum Kultury „Zamek”

W muzeum, poza kolekcją instrumentów muzycznych (najbogatszą w Polsce), można obejrzeć także wystawę o historii zamku.

Z zamkowego dziedzińca można wejść do Pracowni Historii Szydłowca prowadzonej przez SCK Zamek. Mieści się tak niewielka wystawa prezentująca eksponaty związane z najnowszą historią miasta.

Na wystawy nie ma wspólnego biletu. Oddzielny biletu trzeba kupić w kasie muzeum i w SCK Zamek. Uwaga! Wejścia do obu miejsc są słabo oznakowane. Żeby dostać się do muzeum, trzeba przejść chodnikiem wokół zamkowych murów i dotrzeć do szerokich kamiennych schodów, znajdujących się po wschodniej stronie zamku.

Zamek w Janowcu

Zamek w Radomiu jest oddalony od zamku w Janowcu o ok. 50 km. To trasa, którą można pokonać w godzinę samochodem poruszając się głównie drogą krajową nr 12 w kierunku Lublina.

Zamek w Janowcu położony jest na wysokiej wiślanej skarpie. Jego cechą charakterystyczną są biało-czerwone poziome pasy na fasadzie wschodniej.

Zdjęcie zamkowych ruin na wzgórzu.
Zamek w Janowcu od zamku w Radomiu dzieli ok. 50 km

Zamek w Janowcu był potężną budowlą. A czasy jego świetności przypadają na renesans. Wystawili go Firlejowie w początkach XVI w. Potem trafił w ręce Lubomirskich. Zniszczenie i ruinę przyniósł przełom XVIII i XIX w. Dziś większość założenia zachowana jest jako trwała ruina. Do zwiedzania udostępnionych zostało kilka sal.

Zamek w Janowcu na XVIII-wiecznej grafice.
Źródło: polona.pl

Zamek w Janowcu znajduje się pod opieką Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Poza zamkiem warto odwiedzić miejscowość Janowiec.

Zamek w Solcu na Wisłą

Zamek w Radomiu znajduje się około godziny jazdy samochodem od ruin zamku w Solcu na Wisłą. Droga do Solca jest niezwykle malownicza i kończy się nowym mostem na Wiśle.

Solecki zamek wzniósł Kazimierz Wielki. Budowla ochraniała barki płynące Wisłą. Jak większość obiektów w okolicy został zniszczony w czasie Potopu Szwedzkiego.

Zamek w Radomiu a zamek w Solcu nad Wisłą, Na zdjęciu krzaki, a pomiędzy nimi fragmenty białych skał
Zamek w Solcu nad Wisłą to dziś jedynie niewielkie fragmenty kamiennych murów

A jaki widok rozciągał się z soleckiego zamku? Pewnie podobny do tego, ale Wisła płynęła wówczas znacznie bliżej miasta.

Zdjęcie rozległej łąki
Solec nad Wisłą – widok na dolinę rzeki

Zamek w Drzewicy

Niemal 100 km od Janowca, ale jedynie 60 km od Radomia znajduje się zamek w Drzewicy. To już województwo łódzkie.

Niewielki nizinny zamek zachowany jest w stanie trwałej ruiny. Natomiast przez wielki nie zmienił się jego układ przestrzenny, czytelny do dzisiaj.

Zamek w Drzewicy. Dwie ryciny na karcie pocztowej.
Zamek w Drzewicy
Źródło: polona.pl