Spotkanie artystów w Muzeum im. Jacka Malczewskiego

Spotkanie artystów w Muzeum im. Jacka Malczewskiego, czyli o Malczewskich, Grupie Dziesięciu oraz Kajko i Kokoszu

Trwają ferie zimowe, ale nie wszyscy wyjechali na narty. W radomskim muzeum wielu odwiedzających. Co tu przyciąga? Okazuje się, że nie tylko nowa część placówki, w której w niezwykle nowoczesny sposób prezentowana została historia miasta (o Muzeum Historii Radomia więcej tutaj). Wielu gości odwiedza też dotychczasową siedzibę muzeum w dawnym gmachu oo. pijarów.

Nowe wystawy w Muzeum im. Jacka Malczewskiego to:

  • Malczewscy. Spotkanie artystów
  • Grupa Dziesięciu (1932-1939). Zrzeszenie artystów krakowskich
  • Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia

Nowe wystawy w Muzeum im. Jacka Malczewskiego – Malczewscy. Spotkanie artystów

W dwóch salach radomskiego muzeum zaprezentowano prace – ojca i syna – Jacka i Rafała Malczewskich. Mamy to portrety Rafała namalowane przez ojca, autoportrety Jacka oraz dzieła Rafała z różnych okresów. Pomiędzy dwiema salami przechodzimy jak pomiędzy dwoma światami – światami artystów dwóch różnych epok.

zdjęcie fragmentu wystawy
Muzeum im. Jacka Malczewskiego – wystawa Malczewscy. Spotkanie artystów – jeden z portretów Rafała wykonanych przez Jacka Malczewskiego

Nowe wystawy w Muzeum im. Jacka Malczewskiego – Grupa Dziesięciu

Wystawa czasowa Grupa Dziesięciu (1932-1939). Zrzeszenie artystów krakowskich to prezentacja obrazów Adama Bunscha, Jerzego Fedkowicza, Tadeusza Grotta, Wlastimila Hoffmana, Adolfa Karpińskiego, Stanisława Popławskiego, Zbigniewa Pronaszki i Marcina Samlickiego.

O wystawie na stronie muzeum.

zdjęcie fragmentu wystawy
Muzeum im. Jacka Malczewskiego – wystawa Grupa Dziesięciu (1932-1939). Zrzeszenie artystów krakowskich

Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia

Największa frajda dla dzieci, a i pewnie dla niektórych z rodziców, to wystawa prezentująca archeologiczne artefakty i komiksy autorstwa Janusza Christy. Wystawa pokazuje w prosty i niezwykle kolorowy sposób, jak wiele autentycznych elementów zawierają fantastyczne przygody Kajka i Kokosza. Porównuje grafiki z realnymi obiektami z tamtych czasów: strojami, uzbrojeniem, przedmiotami codziennego użytku.

zdjęcie fragmentu wystawy
Muzeum im. Jacka Malczewskiego – wystawa Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia